English
به پرتال ملی مدیریت بلایای طبیعی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

جستجوی کتابها:
نشریه شماره 13- مدیریت ریسک سیلاب شهری
ناشر: کارگروه تخصصی سیل و طغیان رودخانه
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۸۹
نشریه شماره 12: آشنایی با مدیریت بهم پیوسته سیلاب
ناشر: کارگروه تخصصی سیل و طغیان رودخانه
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۸۷

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

رخداد سیل علیرغم آنچه که در تصور عمومی صرفاً به صورت پدیدهای ویرانگر و مخرب محسوب می‌شود دارای ابعاد مثبت فراوانی نیز می‌باشد که از جمله آنها تأمین منابع آبی به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک، تغذیۀ سفرههای آب‌های زیر زمینی منطقه و نیز احیاء و حاصل‌خیزی سیلاب‌دشتهای اطراف و تأمین منابع غذایی منطقه را می‌توان نام برد. همه این موارد در صورتی محقق می‌گردد که بتوان از فرصت هایی که سیل در اختیارمان قرار می‌دهد با مدیریتی جامع منتفع گردید و اثرات مخرب و تهدید های آن را تا حد قابل قبولی کم نمود.

هدف مدیریت بهم پیوسته سیل تعریف راهکارهای توانمند و جامع در زمینۀ مدیریت سیل با هدف حداکثر نمودن استفاده کارآمد از جنبههای مثبت سیل و سیلابدشت‌ها و به حداقل رساندن خسارات جانی و مالی آن می­باشد. به همین دلیل، روابط بین بخشهای مختلف و مرتبط از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین مهمترین مسأله، همکاری و هماهنگی بین حوزه­های سازمانی بوده، زیرا باید به این نکته توجه شود که اختیارات بسیاری از سازمان‌ها یا تنها بخشی از حوضۀ آبریز را پوشش می­ دهد و یا اینکه از مرز حوضۀ آبریز بسیار فراتر می­رود.

ارتباط مؤثر بین سازمان‌ها و نهادهای مسئول ذیربط تنها در صورت وجود منافع مشترک، محقق می­ گردد. لذا باید بر انتخاب استراتژی‌های منعطف و مناسب برای مناطق سیل‌گیر با شرایط فیزیکی، فرهنگی و اقتصادی متفاوت، ضمن ارزیابی راههای مختلف و محاسن و معایب نسبی آنها تأکید گردد. در این رویکرد مدیریتی، داشتن یک برنامۀ مشارکتی و شفاف که شامل طیفی از طرف­های ذینفع در فرآیند تصمیم­گیری می­باشد بسیار حائز اهمیت خواهد بود. بنابراین با توجه به تفاوت مشارکت عمومی از منطقه­ای به منطقۀ دیگر، نباید فرض کرد که مشارکت ذینفع­ها به این شکل الزاماً منجر به تفاهم جمعی خواهد شد و ضروری است که روشی برای مدیریت اختلافات طراحی گردد.

در حال حاضر مجامع بین المللی ذیربط تلاش می‌کنند تا مفهوم مدیریت بهم پیوسته سیل را برای مدیران مربوطه در مناطق مختلف دنیا تبیین نموده و در این راستا فرهنگسازی و استفاده از این رویکرد مدیریتی را گسترش دهند. از جمله برنامه­های بین المللی در حال اجرا، برنامه مشترک سازمان جهانی هواشناسی (WMO) و نهاد مشترک جهانی آب (GWP)درباره مدیریت سیلاب است که با عنوان (APFM) در حال
پیاده ­سازی می‌باشد و نشریه حاضر ترجمه و تدوین یکی از انتشارات این برنامه است که به موضوع « ادبیات و مفاهیم مدیریت بهم پیوسته سیل » می‌پردازد.

 

 

نشریه شماره 11: تجربیات مدیریت سیل در آلمان
ناشر: کارگروه تخصصی سیل و طغیان رودخانه
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۸۷

Normal 0 false false false

یکی از مهمترین اقدامات به منظور دسترسی به راه­کارهای مناسب مدیریت سیلاب، آسیب­ شناسی سیل­های رخداده و اخذ تجربیات حاصله از آن می­ باشد. به عبارتی می­توان با تحلیل سیلاب­های مختلف ضمن بررسی عوامل تشدید سیل و خسارات آن، درس­ها و نکات تازه­ای از آن فراگرفت که رعایت این نکات برای کاهش خسارات سیل­های آتی می­تواند بسیار مؤثر واقع گردد.

کارگروه سیل و طغیان رودخانه ­ها حسب وظیفه ملی و راهبردی خود در این خصوص فعالیت­ هایی را آغاز نموده و اخذ تجربیات ملی و بین المللی حاصل از انجام مطالعات بر سیلاب­های رخداده را در دستور کار قرارداده است. نشریه حاضر نیز که به انعکاس یکی از تجربیات بین­ المللی و درس­های آموخته ناشی از رخداد سیلاب سهمگین سال 2002 اروپا پرداخته، در این راستا انتشار می­ یابد. وقوع سیل مذکور با خساراتی در حدود 12 میلیارد یورو به همراه 37 کشته در اروپای مرکزی که از دانش فنی و مدیریتی به روز در این زمینه برخوردار بوده و از جدیدترین فن­آوری­ های نوین نیز بهره می­ برد، نشان داد که مدیریت سیلاب دارای ابعاد پیچیده ­ای بوده و می­ باید دانسته­ ها و اقدامات عملیاتی و اجرایی در این خصوص را با دیدگاه­های نوین­تری برنامه ­ریزی و پی­گیری نمود.

تحلیل و بررسی نقاط ضعف در مدیریت سیلاب مذکور در کشور آلمان به عنوان یکی از مهم­ترین کشورهای متأثر از این سیلاب که توسط کارگروه پیشگیری از حوادث این کشور صورت گرفته و در این نشریه ترجمه و ارائه شده درس­ های آموختنی فراوانی در پی دارد که دانستن آنها برای مدیران برنامه ­ریزی و اجرایی مرتبط با سیلاب در کشور نیز دارای نکات قابل توجهی می باشد.

 

نشریه شماره 10: مدیریت سیلاب، الزامات و راهکارها
ناشر: کارگروه تخصصی سیل و طغیان رودخانه
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۸۷

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پرتال ملی مدیریت بلایای طبیعی می‌باشد.